OZ Veronica - klub zberatelov a pestovatelov liecivych rastlin


Go to content

Main menu:



Výroba mastí z liečivých rastlín - všetky tajomstvá.
Tento komentár a informácie doplňujú obrázkový návod a sú určené najmä začiatočníkom.
 


Masťový základ: Na internete a v literatúre môžete nájsť rôzne, niekedy aj dosť podivné kombinácie surovín vhodných pre výrobu hojivých mastí. Ideálny základ podľa nás, bylinkárov z OZ Veronica, tvorí 528g bielej vazelíny (existuje aj žltá, no biela je lepšia), 60g lanolínu (tuk z ovčej vlny) a 12g včelieho vosku. Prvé dve zložky sa dajú zohnať v lekárni, aj keď nie v každej budú ochotní Vám ich predať. V praxi to funguje tak, že zo svojho veľkého kýblika Vám navážia na požiadanie menšie množstvo do nejakého téglika. Kupujte si iba primerané množstvá, nemusíte nutne vyrábať akurát 528+60+12 gramov masti pre celú dedinu. Celý tento návod vychádza z predpokladu, že si najskôr v lekárničke pozriete, koľko taká mastička vlastne váži a potom do jednej ruky vezmete mozog a do druhej kalkulačku. Samotné suroviny nie sú až také drahé, ale nie je predsa účelom našej činnosti pridať do rodinnej lekárničky kilo masti s prešlou expiráciou. Lekárenský materiál má dátum použiteľnosti spravidla vyznačený na nádobke. Pre nás je dôležité, že hotový výrobok má rovnakú trvanlivosť, ako zložka s najmenšou životnosťou. U mastí z liečiviek chceme dosiahnuť prinajmenšom rok a celkom reálny problém môže nastať práve pri nákupe surovín v nejakej zastrčenej lekárni stojacej mimo siete veľkých reťazcov. Spotrebu materiálu môžu mať menšiu a už sme v takejto kúpili aj surovinu so životnosťou okolo 9 mesiacov. Ako na potvoru, práve v týchto lekárňach bývajú ochotnejší.

Lanolín, hoci zdanlivo zanedbateľné množstvo, je veľmi preveľmi dôležitý. Dokáže totiž viazať liečivé látky, ktoré sú rozpustné iba vo vode. Včelí vosk v lekárni nekúpite, nájdete ho skôr na remeselníckych trhoch alebo záhradkárských výstavách. Prípadne si vyskúšjte výmenný obchod s nejakým miestnym včelárom, sľúbte mu trebárs vyrobiť mastičku. Naozajstný včelí vosk okrem obsahu niekoľkých podporných látok upravuje najmä fyzikálne vlastnosti zmesi, výsledná hmota je tuhšia a lepšie drží na pokožke. Odborne sa tomu vraví viskozita a experimentovať s tuhosťou masti tiež môžete do ľubovôle. S veľkým množstvom vosku sa vraj (nemáme vyskúšané) dá do podoby masti zahustiť aj olej. Vo všeobecnosti však platí, že čím je masť "tekutejšia", tým ľahšie sa vstrebávajú do pokožky liečivé látky. Na výrobu sa dá použiť aj nesolená bravčová masť. Určite nájdete návody na výrobu s čistou bravčovou masťou, my však odporúčame aj do tejto primiešať lanolín a včelí vosk vo vyššie spomenutých množstvách a z úplne rovnakých dvoch dôvodov - získanie liečivých zložiek na vodnej báze a úprava viskozity. Rovnako je dôležité, aby masť s rastlinami neprešla príliš vysokou teplotou. Uchovávaná v chladničke má životnosť asi 3 mesiace a dobré je vedieť, že z paplóna sa perie ťažko. Namiesto bielej vazelíny alebo bravčovej masti sa dajú využiť aj iné nosné médiá, napríklad z kozmetiky známe bambucké maslo.

Obrázok 1. Pri príprave masti zásadne používame rastliny čerstvé a myslí sa tým najmä to, že ich spracujete čo najrýchlejšie. Použitie sušených rastlín na prípravu mastí sa neodporúča!!! Ak už vznikne potreba oddialiť ich spracovanie, potom sa uskladňujú v chladničke či mrazničke. Takáto situácia môže nastať, keď chcete skombinovať do jednej mastičky viac rastlín. Napríklad do masti z nechtíka je možné pridať pre vylepšenie vône a posilnenie dezinfekčného účinku ešte kvet levandule. Ak Vám nezakvitnú súčasne, potom nezostáva iné, ako jeden z kvetov zachladiť. Pre ďalší príklad takéhoto postupu vôbec nemusíme chodiť ďaleko. Vo chvíli čiastočného bylinárskeho majstrovstva, keď sa vo svojom okolí preslávite drobnými no zázračnými liečiteľskými úspechmi, začnú Vás ľudia kontaktovať so svojimi problémami v ten najnevhodnejší čas, čiže v zime. Možno je tým človekom dobrý známy alebo rodina, nuž vyslovene odbiť ho nechcete. Vyrábať maste do zásoby a potom ich vyhadzovať, to tiež nie. Čo s tým? Jednoduché riešenie - namiesto jedného kurčaťa si do mrazničky uskladníte nejaký nechtík, prípadne iné obľúbené rastliny a kúzliť môžete aj v plesovej sezóne.

Obrázok 2. Zoberiete teda primerané množstvo práve nazberaných liečiviek a posekáte či pokrájate ich na drobné kúsky. Nikto si nemusí robiť klasické starosti o obsah liečivých látok na rezných plochách, lebo túto sekanku bez otáľania vhodíte do pripravenej horúcej hmoty. Tenučké okvetné lístky môžete nechať aj vcelku. Korene sa pravdaže krájajú horšie ako kvetné lôžka, na väčšie množstvo kostihoja sa dá využiť aj mlynček na mäso. Tých 150g koreňa kostihoja z obrázkového návodu sa samozrejme myslí zasa iba v pomere ku 600 gramom masťového základu. Teraz opäť využijete kalkulačku, ak vyrábate iné množstvo. Okrem kalkulačky si každý pokročilý bylinkár pod stromček praje digitálnu váhu z domácich potrieb, ktorá dokáže vážiť po gramoch, aj keď v tomto prípade zasa nejaký gram hore dolu nerozhoduje. Hlavne sa na žiadny pád nenechajte zlákať tým, že sa Vám podarilo nazbierať liečivých rastlín vééééľa. Pár dní sa pozabudnete a rastliny, ktoré po zatuhnutí hmoty vykukujú na vzduch, začnú plesnivieť. S takouto masťou si môžete natrieť leda vŕzgajúce pánty na garáži. U vyššie spomenutej kombinácie rastlín na 600g základu použijete 120g nechtíka a 15g levandule. Okrem kvetov a koreňov sa na výrobu mastí používajú aj iné rastlinné časti, niekedy dokonca iba šťava. Tú najľahšie získate odšťavovačom, aj keď očistiť ho napríklad po lastovičníku aby manželka nič nespoznala, to vôbec nie je jednoduché.

Obrázok 3. Masť s rastlinami dobre premiešajte a udržiavajte hmotu pri teplote 80°C asi jednu hodinu. Na toto je nám amatérom veľmi dobrým pomocníkom kuchynský šporák s termostatom. A opäť - na internete môžete nájsť rôzne odporúčané časy a teploty spracovania, dokonca v jednom návode odporúčajú nechtíkové okvetné lístky popražiť na panvičke ako cibuľku do praženice. Tak toto podľa nás určite nie, nad 90°C už dochádza k znehodnoteniu niektorých liečivých zložiek rastlín. Následne necháte hmotu pozvoľna stuhnúť (nie v chladničke) a 1 deň necháte stáť, najlepšie v tme a chlade. V domácich podmienkach napríklad na polici v špajzke. Na tomto bode nie je čo pokaziť, snáď jedine v prípade keď používate bravčovú masť, mohol by to v tom špajzkovom prítmí niekto zožrať. Stuhnutá zmes v sklenenej nádobe na pohľad trochu pripomína kačacie sadlo s pečienkou. Na druhý deň celý obsah opäť zahrejete, no už nie na hodinu, ale iba toľko, aby sa dal dobre premiešať. A znova šup do špajzky odstáť na ďalší 1 deň. V zjednodušených literárnych návodoch toto "roztavenie a premiešanie druhého dňa" pravdepodobne nenájdete, niekedy dokonca autori nabádajú tepelne spracovať a rovno scediť. Je to na Vás, my pre dokonalú extrakciu liečivých látok odporúčame trojdňový postup. S prižmúreným okom môžu špajzové fázy trvať aj 3 - 4 dni, ale celkom určite rastliny v masti nenechávajte stáť od leta do Vianoc.

Obrázok 4. Na tretí deň ste takmer vo finále, po posledný obrázok to bude od tejto chvíle trvať iba pár minút. Na fotografii to nevidieť, ale z tohto zátišia sála teplo. Všetky pomôcky je vhodné zahrievať v rúre spolu s masťou, na chladnom povrchu totiž olejovitá tekutina rýchlo tuhne. Liter horúceho oleja si cestu prerazí, ale z domácky vyrábaného minimnožstva môžete mať pri troche nešikovnosti na kovovom sitku vytuhnutú peknú lízanku. Kto pravidelne neskáče v kuchyni okolo horúcich hrncov, nech si radšej manipuláciu s tekutou masťou nacvičí nanečisto. Laboratórna poučka číslo jedna totiž znie: "Horúce sklo vyzerá úplne rovnako ako studené sklo". Pre tých menej chápavých, 80°C teplú nádobu v holej ruke neudržíte, takže veľmi dobrou pomôckou pri tejto zábavke sú napríklad aj pracovné rukavice. Susedovi asfaltérovi, ktorý Vám ich daroval, môžete tiež sľúbiť jednu mastičku. Pri pohľade na objem kadičky na obrázku je zjavné, kde autor obrázkového návodu zobral základný pomer masťového základu 528g : 60g : 12g. Vy si to pre seba môžete kľudne preonačiť na 44g : 5g : 1g. Nikomu tiež neuškodí mastička vypočítaná zo vzorca 88% vazelína : 10% lanolín : 2% vosk + 25% rastliny...

Obrázok 5. Sitko s gázou je pripravené, ostáva iba oddeliť olejovitú tekutinu od rastlinných častí. Obsah, zahriaty a naposledy roztopený, prelejete cez gázu a zvyšok vylisujete. Lisovaný rastlinný pagáč vyklepnete do smetí aj s gázou, žiadne zdržovanie. Na obrázkoch 4 a 5 to nie je celkom dobre vidieť, ale nástroj ktorý celý čas volám sitko je vlastne ručný lis používaný v kuchyni. Začiatočník bude zasa o pár EUR ľahší, no pre bylinkára hoc aj amatéra je fajn mať pár kúskov svojho vlastného náradia, ktoré nie je kontaminované potravinami a naopak, nikomu z rodiny nevadia v jedle podivné pachute. Tento sitko-lis sa predáva v domácich potrebách.

   

Obrázok 6. Ešte Vás čaká jedna filtrácia cez viac vrstiev lekárenskej gázy, ale to už ide bez problémov ak pracujete rýchlo a zmes ešte netuhne. Nádobku s masťou, ak máte sklenenú ako na obrázku, môžete pred filtráciou ešte na chvíľu šupnúť do rúry. Vyhriatu už ju máte a 5 minút Vás už nerozhodí. Ani pripravovanú mastičku to nijako neznehodnotí. Lievik na obrázku je sklený, laboratórny. Nie je nutné mať práve taký, ale vyzerá to frajersky, nie? Najväčšie manuálne kúzlo predvediete prítomným divákom z okruhu rodinných príslušníkov práve teraz, keď treba jednou rukou pridržiavať gázu na lieviku a druhou liať hmotu z tej horúcej kadičky. Možno ste práve zistili, že s vyhodenou gázou a rastlinami ubudlo aj masti a je jej čertovsky málo, ale s tým už teraz nič nenarobíte. Navyše gáza, čo ako vrstvená, má dierky a aj napriek filtrovaniu môže v nádobke pri dne plávať vrstva usadenín a túto do finálneho produktu tiež nelejeme, aj keď sa to zdá ako príšerná škoda.

Keď ste návod dočítali až sem, zaslúžite si bonusový tajný bod. Možnosťou kombinovania samotných liečivých rastlín sme sa letmo zaoberali v prvých dvoch bodoch. Ale ak ste poslúchli a boli ste sa mrknúť v lekárničke na hmotnosť mastičiek, možno ste tam narazili na názvy ako: Nechtíková masť s rakytníkovým olejom, Majoránková masť s eukalyptusom, Pagaštanový gél s gáfrom, Kostihojový gél s jedľovou silicou či Dvojzub s konopným olejom. Všetky tieto prísady majú v profesionálnych výrobkoch umocniť vnemové a najmä liečebné účinky mastičky podobne, ako sme my do nechtíkovej masti priadali pár hlavičiek levandule. Do svojho amatérskeho výrobku môžete maličké množstvo éterického oleja pridať tiež a to práve v tejto chvíli, keď prefiltrovaná a stále ešte roztavená masť je pripravená na kelímkovanie. Dobre premiešate a je to. Éterické a rastlinné oleje sa predávajú v širokom sortimente. Podľa nášho názoru je zbytočné zaoberať sa ich výrobou v domácich podmienkach i keď pri pohľade na cenu tých maličkých fľaštičiek nejeden z nás určite zaváha. Nie že by sa nedalo, dá sa doma určite vyrobiť silica, olej aj ponorka. Stačí keď máte dostatok informácií, zdrojov a šikovnosti alebo organizačného talentu. Záleží iba na Vás, mastička, v našom prípade kostihojová, bude plniť svoj primárny liečebný účel aj bez vône. Na druhú stranu, žijeme len raz. Bylinkári z domáceho trenčianskeho klanu majú jasno a pri nákupoch najskôr preskúmajú ponuku predajne Naturalia na Mierovom námestí č.38, kde im vedia aj poradiť s výberom ku konkrétnym problémom. Ostatní začínajú hľadanie v predajniach so zdravou výživou a s výrobkami ekologického poľnohospodárstva. Ohľadom vhodných kombinácií už sa budete riadiť skúsenosťami starších čarodejníkov, literatúrou či experimentom.

Obrázok 7. A máme tu finále, na obrázku je rota kelímkových vojačikov. My také veľké množstvo masti zrejme nemáme, ale aj tak vyvstane problém s jeho hygienickým uskladnením. Vyčistiť nejaký kelímok od starej masti? Dalo by sa nad tým uvažovať. Alebo ísť s prosíkom do nejakej lekárne? Keď tam niekoho poznáte, aj to by mohla byť schodná cesta. Ale čo tí ostatní? Jednu mastičku sme sľúbili včelárovi, druhú pre asfaltéra a ešte jednu pre svokru. Ak ste sa preinvestovali až sem, potom internetové adresy ako www.mojalekaren.sk alebo www.liekovky.sk sú pre ukončenie tohoto príbehu to pravé orechové. Odporúčame objednať si rovno pár nádobiek do zásoby. Poštovné zaplatíte tak či onak a plastové kelímky sa v šuplíku nepokazia ani do budúcej sezóny. No a keď už to máte nakliknuté, celkom určite sa na obrázkoch pozrite, ako vyzerá taká bralenka. Určite ich raz niekoľko príde vhod pri výrobe tinktúr.

Hlavná stránka | Plán práce | Dokumenty | Knižnica | Fotogaléria | Kontakt | Časopis LR | Site Map


   

Back to content | Back to main menu